Stijgend aantal Meedenkconsulten in Zaanstreek Waterland

4 minuten

Via een Meedenkconsult kan een huisarts advies vragen aan de specialist, bijvoorbeeld of de patiënt in de eerste lijn gediagnosticeerd, behandeld en/of begeleid kan worden of dat de patiënt toch moet worden verwezen naar de specialist. Het gaat hierbij om patiënten die nog niet onder behandeling zijn in het ziekenhuis voor klachten waar het meedenkconsult voor wordt ingezet.

Het Meedenkconsult biedt huisartsen de mogelijkheid om het advies van een specialist in te winnen met als doel het voorkomen van onnodige verwijzingen naar de tweede lijn.

Het Dijklander Ziekenhuis, regio Waterland

Vanaf november 2020 is het Dijklander Ziekenhuis in de regio Waterland gestart met het Meedenkconsult voor de vakgroepen Interne Geneeskunde en Geriatrie. In 2021 waren 99 consulten succesvol afgehandeld.  Het aanbod specialismen is stapsgewijs vanaf 2022 uitgebreid door het Dijklander Ziekenhuis.

JaarAantal Meedenkconsulten Waterland
202199
2022195
2023498
20241.485

Op dit moment kan het Meedenkconsult aangevraagd worden voor 14 verschillende specialismen. Naar behoefte kunnen vakgroepen volgen in 2025.

Het Zaans Medisch Centrum, regio Zaanstreek

Het ZMC is in november 2021 gestart met één vakgroep.  Het aanbod specialismen is stapsgewijs vanaf 2022 uitgebreid door het ZMC.

JaarAantal Meedenkconsulten Zaanstreek
2022195
20231.275
20242.431

Op dit moment kan het Meedenkconsult aangevraagd worden voor 14 verschillende specialismen. Naar behoefte kunnen vakgroepen volgen in 2025.

Meerwaarde Meedenkconsult

  • Op afstand gericht advies van de specialist aan de verwijzer
  • Voorkomen van (onnodige) verwijzingen naar het ziekenhuis
  • Minder (verstorend) telefonisch overleg tussen verwijzers en specialisten
  • De specialist kan op vaste tijdstippen de meedenkconsulten beantwoorden
  • Nauwelijks wachttijd voor patiënt
  • Daling toegangstijden voor patiënten met een poliklinisch consult
  • Hoofdbehandelaarschap blijft bij huisarts; er wordt geen 2elijns DBC geopend
  • Vergoeding huisarts voor 1elijns prestatie
  • Vergoeding medisch specialist voor 2elijns prestatie
  • Eigen risico van patiënt wordt niet aangesproken
  • Bevorderen van transmurale kennisuitwisseling en regionale samenwerking

Vragen?

Cindy Groot

Projectleider Zorgprogramma’s 06-26560742 c.groot@hzwhuisartsenzorg.nl